Apatinės nugaros dalies skausmas – tipai, priežastys, simptomai, gydymas

Remiantis statistika, nugaros skausmas yra gana dažnas reiškinys. Tai patvirtina faktas, kad apie 80% gyventojų bent kartą gyvenime juostos zonoje patyrė nemalonių pojūčių. Taip pat žinoma, kad vienas iš pagrindinių įvairių negalavimų simptomų yra juosmens skausmas. Kai kurie ekspertai mano, kad diskomfortas šioje stuburo srityje yra savotiškas žmogaus atpildas už ėjimą tiesiai.

skausmas juosmens srityje

Daugeliu atvejų, nors juosmens srities skausmas nėra stiprus ar protarpinis, o pasireiškia periodiškai, žmonės nėra linkę jo sureikšminti ir kreiptis į gydytoją. Dėl to dažniausiai padaugėja nemalonių pojūčių ir jie tampa lėtinio pobūdžio. Susitikimo su specialistu metu paaiškėja, kad diskomforto priežastis buvo rimta liga, kuriai reikalingas chirurginis gydymas.

Paprastai ūminis apatinės nugaros dalies skausmas ilgainiui tampa nuolatinis. Neurologų teigimu, per ateinančius metus po pasveikimo recidyvas pasireiškia 40% pacientų, o ilgainiui diskomfortas grįžta 85% pacientų.

Nugaros skausmo tipai

Kai kuriems žmonėms apatinės nugaros dalies problemos tampa tokios įprastos, kad jos nustoja jų pastebėti. Apskritai diskomfortas apatinėje nugaros dalyje žmogui gali būti pastebėtas vieną kartą, po kurio jis niekada nepasireiškia.

Ir jie gali nuolat grįžti, sukeldami neįtikėtinas kančias. Bet dar prieš apsilankant pas gydytoją pagal skausmingo sindromo simptomus ir jo lokalizaciją galima nustatyti, kokios ligos jį sukelia.

Yra penki nugaros skausmo tipai:

 • vietinis;
 • atsispindi;
 • atspindėtas spondilogeninis (patologinis);
 • radikulinis;
 • sukeltas raumenų spazmų.

Vietinis ir nukreiptas nugaros skausmas

Vietinė skausmo sindromo lokalizacija atsiranda dėl jautrių nervų galūnėlių sudirginimo ar suspaudimo. Tai išprovokuoja jautrių skaidulų lūžius, plyšimus ar įtempimą. Nemalonūs lokalaus pobūdžio pojūčiai, kurių stiprumas nekinta pasikeitus kūno padėčiai, byloja apie stuburo auglį ar infekciją.

Atsispindinčio skausmo, jaučiamo apatinėje nugaros dalyje, šaltinis gali būti pilvo ertmės ar mažojo dubens organų problemos. Labai dažnai, bet ne visada, skausmas lokalizuojasi ne tik apatinėje nugaros dalyje, bet ir pilve, mažajame dubenyje. Kai stuburas juda, diskomfortas nedidėja, tačiau nėra ir ypatingo palengvėjimo.

Spondilogeninis skausmas pažeidus viršutinę juosmeninę stuburo dalį jaučiamas apatinėje nugaros dalyje, kirkšnies zonoje arba priekinėje šlaunų dalyje. Kai patologija pažeidžia apatinę juosmens sritį, diskomfortas dažniausiai atsiranda sėdmenų, šlaunų nugarinėje dalyje, retais atvejais – blauzdose ar pėdose.

Aštrus ir spazminis skausmas

Klasikinis diskomfortas apatinėje radikulinės kilmės stuburo dalyje dažniausiai pasižymi pasireiškimo sunkumu ir išplitimu į koją.

Dažnai nugaros skausmas kosint išprovokuoja kosulį, čiaudulį ar kitokį pilvo raumenų audinių įtampą. Taip atsitinka dėl pažeistos šaknies ar nervo įtempimo tam tikroje kūno padėtyje arba judant.

Taigi nugaros skausmas sėdint atsiranda dėl sėdimojo nervo įtempimo (reaguoja šaknys L5 ir S1), einančios išilgai šlaunies galo. Pačių pojūčių prigimtis dažniausiai neleidžia atskirti radikulinio skausmo nuo neradikulinio skausmo. Kas sukelia diskomfortą dėl raumenų spazmų, dažniausiai neaišku. Skausmas atsiranda dėl įvairių stuburo negalavimų. Esant spazmui, stuburas išlinksta, gilieji nugaros raumenys įsitempia, atsiranda bukas skausmas.

Dažnai diskomfortas apatinėje nugaros dalyje atsiranda stuburo patologijoje. Kai kuriais atvejais tai gali pakenkti inkstams, kasai ir juosmens raumenų audiniams. Skausmo priežastį dažniausiai nustato neurologas. Jei reikia, įtraukiamas terapeutas ir ortopedas.

Dažnos nugaros skausmo priežastys

Gydytojai rekomenduoja atkreipti dėmesį į nemalonų pojūtį apatinėje nugaros dalyje, visų pirma todėl, kad tai gali būti vienas iš daugelio rimtų negalavimų simptomų. Juosmens sindromo pasireiškimo pobūdis priklauso tik nuo jį sukėlusių priežasčių. Tik specialistas gali nustatyti skausmo „šaltinį", taip pat koks negalavimas galėjo išprovokuoti diskomfortą juosmens srityje.

Nuolatinio nugaros skausmo priežastys:

 • tulžies akmenligė;
 • pankreatitas;
 • prostatitas;
 • uždegiminės dubens organų ligos;
 • gerybiniai ir piktybiniai dubens organų navikai;
 • skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa;
 • aortos aneurizma;
 • inkstų akmenligė ar šlapimo takų infekcijos.

Skausmo priežastys, susijusios su stuburo ir nugaros raumenimis

Medicinoje žinoma nemažai gana retų stuburo patologijų, galinčių sukelti juosmens sindromą. Tarp tokių ligų išsiskiria ankilozuojantis spondilitas, kai uždegami stuburo sąnariai. Taip pat stuburo skausmas juosmens srityje gali išprovokuoti bakterinę infekciją, osteomielitą.

90% atvejų juosmens sindromą sukelia įvairios stuburo ir nugaros raumenų audinių problemos. Šiuo atžvilgiu dažniausios skausmo priežastys yra:

 • degeneracinės-distrofinės stuburo ligos (osteochondrozė, deformuojanti spondilozė, progresuojantis osteoartritas, disko išvarža);
 • stiprus juosmens raumenų pertempimas;
 • sudėtingi stuburo lūžiai – trauminiai ar kompresiniai.

Atskirai šiame priežasčių sąraše yra psichosomatika – nugaros skausmus, pagal šią kryptį medicinoje, sukelia psichologinės problemos. Pavyzdžiui, nesugebėjimas rasti savo tikrojo tikslo, per sunki našta (slaugoti sergantį giminaitį, mažą vaiką, problemos šeimoje ir pan. ). Šiuo atveju darbas su savimi padės.

Provokuojantys veiksniai

Esant daugybei stuburo negalavimų ir nervų šaknelių pažeidimo, gali atsirasti diskomfortas apatinėje nugaros dalyje.

Tačiau šios ligos gali pasireikšti gana ilgą laiką be apraiškų. Tik veikiami tam tikrų veiksnių jie jaučiasi. Todėl būtina pašalinti ne tik nemalonius pojūčius, bet ir pagrindinį negalavimą.

Veiksniai, prisidedantys prie nugaros skausmo atsiradimo:

 • svarmenų kilnojimo taisyklių nežinojimas;
 • nepakankamas fizinis aktyvumas;
 • hormoninis disbalansas;
 • nepatogių baldų (kėdės, fotelio ir kt. ) naudojimas;
 • neteisinga laikysena.

Hipotermija, atmosferos slėgio pokyčiai, magnetinės audros taip pat gali išprovokuoti skausmą apatinėje nugaros dalyje. Bet kokiu atveju atsiranda jautrių nugaros smegenų nervų šaknelių dirginimas. Tai taip pat galima pastebėti dėl patologinių kalcio druskų nuosėdų. Stuburo išvaržos, iškilimai (tarpslankstelinių diskų išsikišimai) taip pat gali sukelti uodegikaulio ir apatinės nugaros dalies skausmą.

Apatinės nugaros dalies skausmas: simptomai

Bet koks negalavimas turi savo simptomus, tačiau esant juosmens sindromui, simptomai pasireiškia priklausomai nuo priežasčių, sukėlusių diskomfortą apatinėje nugaros dalyje. Pavyzdžiui, aštrus diskomfortas gali būti inkstų dieglių pasekmė. Tokiu atveju žmogus negalės rasti tokios kūno padėties, kuri leistų ištverti diskomfortą.

Skausmas apatinėje nugaros dalyje ir kirkšnyje kartais atspindi akmenuko judėjimą iš inkstų dubens į šlapimtakį. Pasislinkus penktam slanksteliui skausmas su dideliu silpnumu gali būti jaučiamas ne tik juosmens srityje, bet ir klubuose bei kojose.

Žmogui sunku judėti, nes sindromas tik stiprėja ir tampa nepakeliamas. Pati liga vadinama spondilolisteze.

Vidutinio amžiaus moterys po miego dažnai jaučia apatinės nugaros dalies skausmą, taip pat rytinį silpnumą. Be to, yra stuburo neveiklumas ir diskomfortas išilgai jo. Tokie simptomai būdingi fibrozitui. Pradėjus ligą, judesio metu skausmas apatinėje nugaros dalyje tampa gana stiprus, nes uždegęs pluoštinis jungiamasis audinys yra labai jautrus žmogaus kūno judėjimui.

Juosmens sindromas nusipelno ypatingo dėmesio, atsižvelgiant į kūno puses:

 • skausmas dešinėje juosmens srityje yra lytinių organų problemų požymis, taip pat signalas apie dešiniojo inksto, pilvo sienelės, žarnų ar aklosios žarnos patologiją (apendicitą);
 • diskomfortas kairėje juosmens srityje yra reprodukcinės sistemos ligų, šlapimtakio, kairiojo inksto, išvaržos, žarnyno ir pilvo sienos problemų požymis.

Apatinės nugaros dalies skausmo gydymas

Pasitaiko, kad peršalus, kaip ir dėl kitų priežasčių, apatinės nugaros dalies skausmai būna tokie stiprūs, kad be terapijos apsieiti neįmanoma. Nepriklausomai nuo to, kas sukėlė priepuolį, pirmąsias dienas rekomenduojama gulėti lovoje. Jei diskomfortą apatinėje stuburo dalyje sukelia patempimas, tuomet savijautą pagerinti padės šildomasis padas arba šilta vonia. Esant rimtai žalai, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Konservatyvi terapija

Dirginantys tepalai, taip pat garstyčių pleistrai ar pipirinis tinkas padės atlikti vietinį juosmens apšilimą labiausiai skausmingoje vietoje.

Suteiks palengvėjimą ir įvyniojimas į šiltą vilnonę skarelę, elektrinio kaitinimo pagalvėlės uždėjimas, pašildyto smėlio maišelis, dėlės. Sergant miozitu, gerai padeda karšti kompresai.

Priklausomai nuo to, kokie lygiagrečiai stebimi simptomai, nugaros skausmus galima malšinti elektroprocedūromis: diadinamine srovėmis, transkutanine elektroanalgezija, sinusoidiškai moduliuojamomis srovėmis, elektroforeze novokainu ir kt. Refleksoterapija (akupunktūra, kauterizacija, elektroakupunktūra, lazerio terapija), įskaitant novokaino blokadas, taip pat padės sumažinti diskomfortą.

Sergant išialgija, kurią sukelia tarpslankstelinių diskų poslinkis, skiriama traukos terapija – kūno tempimas ant lovos arba po vandeniu. Panašios procedūros atliekamos ligoninėje. Balneoterapija taip pat pripažinta veiksminga. Tai radono, sulfido, chlorido, natrio, terpentino, jodo-bromo vonios, žemos temperatūros purvo aplikacijos, naftalanas.

Pakankamai veiksmingi sergant juosmens sindromu yra trynimas priešuždegiminiais ir analgetikais. Galite numalšinti skausmą ir laistyti pažeistą vietą etilo chloridu.

Prevencija

Nemenką reikšmę juosmens sindromo pašalinimui ir jo priepuolių prevencijai turi išorinių atramų sistemų – ortozės – nešiojimas.

Gydytojo nuožiūra tai gali būti korsetas, puskorsetas, laikysenos korektorius arba reklinatorius (specialus korsetas, naikinantis pasvirimą), tvarstis. Kartais rekomenduojami diržai: korsetas, nuo radikulito, elastiniai ir kt.

Numalšinti nugaros skausmus po sėdėjimo ir užkirsti kelią juosmens sindromui padės tik viena universali priemonė – kineziterapijos pratimai (arba joga – sveikatą gerinantis pratimų kompleksas). Taip pat svarbu stebėti savo laikyseną sėdint, o esant nugaros juosmeninės dalies tirpimui, atlikti lengvus pratimus. Masažas labai padės. Tai palengvins raumenų spazmus ir suteiks raumenims tinkamą tonusą.

Apskritai, nugaros skausmas gali turėti įvairių priežasčių. Svarbu nepamiršti simptomų ir laiku kreiptis į kliniką. Profilaktika pailgins pasiektą gydymo efektą. Todėl neturėtumėte nešioti didelių svorių ir visiškai laikytis gydytojo rekomendacijų. Tada galbūt skausmas juosmens srityje daugiau niekada nepasireikš.